April 2022

Date: 02/05/2022

(一)    本校學生於月份參與之校外活動及比賽

舉行日期

活動

主辦機構

所獲成績/備註

獲獎學生

01/12/2021

sportACT Award Scheme

Leisure and Cultural Services Department

Gold Award 29 students

1A07

Heung Ka Wai

1A20

Sze Hing Lam Wendy

1B02

Chen Ki Yan

1B11

To Yan Sin

1B19

Chan Pui Sing

1C22

Lee Bok Kan

1D20

Hung Ki Lung

1D22

Lam Yik Sam Jason

1D25

Ma Fung Hong

2A23

Lau Cheuk Hang Ryan

2C04

Cheung Lee Ching

2C06

Gan Tak Wai

2C07

Ho Pui Ki Angel

2C15

So Ching Kiu

2D01

Chiu Chi Ching

3A01

Chiu Sze Kai

3A02

Hui Hay Yu Hailie

3C16

Lee Kin Chun

3D09

Sze Hiu Shun

4A14

Lee Sheung Him Casper

4A16

Leung Yat Hei

4A24

Wong Chak Fung Javin

4B19

Ng Yuk Chun

4B25

Wong Chun Sing

4C15

Wong Shuk Ping

4C25

Lee Lok Hei

5B01

Choi On Yi

5B04

Ho Wing Shan

5D09

Lee Hei Lam

Silver Award 57 students

 

1A01

Chan Hei Yin

1A02

Chan Sum Yau

1A11

Kwok Hang Kiu

1A29

Huang Man Yat

1A33

Wong Long Man

1B05

Lee Hailey

1B15

Wong Wai Ting

1B29

Sze Ho Yin

1B30

Tse Chun Hei Hayden

1C04

Ho Kai Yan

1C30

Tseng Tsz Long

1D21

Ku Man Him

2A10

Wong Yan Hei Anson

2A12

Zhou Xinbei

2A13

Chan Cheuk Kit

2A14

Chan Pak Hei

2B04

Lam Hei Tung

2B05

Lau Pui In

2B26

Lei Cheuk Yin

2B29

Mo Kah Hei

2C03

Chau Pei Yee

2C11

Li Tsz Ching

2C20

Ho Tsz Him

2C22

Wang Alan

2D22

Shi Ho Man

3A31

Pun Chi Yu

3B03

Chen Pui Yan

3B15

Tsoi Sing Yi

3B28

Lo Yu Hei

3B29

Lui Cheuk Ho

3B30

Wang Haibo

3D13

Chan Yui Yin

4A15

Leung Cheuk Nam Alvin

4A18

Ng Kwan Ming

4A26

Wu Chak Hei

4B05

Mak Wing Yan

4B10

Chen Long Yin

4B16

Lo Hoi Hang

4B20

Pan Wing Kin

4B23

Tsoi Tsz Lik Nick

4B24

Wan Hiu Fung

4C01

Chan Cheuk Lam Amy

4C14

Tsoi Chin Yan

4C22

Chow Kwun Hei

4C26

Lee Yat Long

4E19

Hung Man Hin

5B02

Fung Lok Hei

5B09

Ng Yan Lam

5B17

Chim Bing Hing

5B22

Ma Fung Long

5C11

Zhang Ka Yan

5D03

Fung Ching Hei

5D08

Lau Wing Ning Winnie

5D13

Tong Wing Nam

5D15

Yeung Cheuk Wing

5D21

Hui Kai Yeung

5D27

Tsang Hing Ho

Bronze Award

68 students

1A03

Chan Tsz Hung

1A05

Cheng Pui Chi

1A09

Ho Hiu Tung

1A12

Lai Yuen Ching

1A13

Lau Yu Shun

1A23

Xing Xin

1A28

Choy Pak Hin

1A30

Ke Chun Ting

1B07

Lo Po Ki

1B13

Wong Hoi Lam

1B20

Cheung Wang Chun

1C01

Chau Sin Yee

1C12

Shi Ming Tung

1C18

Yang Shu Ting

1C20

Chen Han

1C23

Lee Chun Sze

1C28

Qi Haoyu

1D06

Ho Sze Wing

1D09

Lo Hei Ching Rachel

1D12

Chan Man Hei

1D13

Chan Shing Pan Stephen

1D15

Cheng Ming Chak

1D27

Tse Pok Chak

2A26

Sher Tsz Him Kim

2B07

Leung Sum Ki

2B08

Li Tung Fai

2B15

Yeung Wing

2B20

Choi Long Yin

2B21

Chong Sum Ki

2C02

Chau Hang Wa

2C12

Ng Cham Yee

2C13

Ng Yin Tsun

2D26

Yeung Hoi Shun

3A09

Si Tou Yat Sum

3A11

Ting Tung

3A16

Chan Hong Yin

3A22

Gong Wang Yui

3A26

Lee Tsz Fung

3A29

Mo Kah Kei

3A30

Nie Kai Kwan

3A32

Tam Tze Him

3B10

Li Kei Yeung

3B13

Sin Shuk Yan

3B23

Ding Chun Hei

3B26

Lee Tsz Chung Brandon

3B33

Yung Ka Shue

3D18

Lau Kwan Chun

3D21

Shing Siu Kit

3D22

Tjong Wing Hin

4A06

Wong Wing Ting

4A08

Chiu Chung Hang

4A12

Lam Ho Ka

4A25

Wong Ho Ming

4A28

Yuen Ming To

4B04

Iu Chun Yi

4B22

Sze Ho Wai

4B29

Yung Mo Chit

4C09

Lam Tsz Yan

4C21

Chong Tsz Lok

4C24

Lam Sheung Yin

4D19

Chong Ching Ho

4E22

Leung Chi Ho

5C25

Leung Tsz Kit

5D06

Lai Pui Yu

5D07

Lam Hiu Han

5D10

Leung Tsz Kiu

5D14

Yau Nga Yue

5D16

Zhuang Ka Lam

21 Jan

Hong Kong Olympiad in Informatics

Hong Kong Association for Computer Education

Honorable Mention in junior group

3A32

Tam Tze Him

01/03

第八屆<基本法>暨慶祝香港特別行政區成立二十五周年全港校際問答比賽

教育局

十八區優秀學校獎

全校學生

Apr

Sir Edward Youde Memorial Prizes 2021/22

Sir Edward Youde Memorial Fund Council

Awardee

6C02

Chung Nga Man

6A12

Li King Yueng

Apr

TWGHs 151st Anniversary Scholarship

Tung Wah Group of Hospitals

Awardee

Cheung Ka Hei

(20/21 Graduate)

 

Apr

領展大學生獎學金

領展資產管理有限公司

得獎者

吳佳玲

(20/21 畢業生)

Apr

2021 香港課外活動優秀學生表揚計劃

香港課外活動主任協會

得獎者

5A17

張熹浚

06 Apr

Career Planning App Design Competition

Ampower Talent Institute

STEM proactive and inquiry minds award

2E15

Wong Ying Lam

2A11

Wong Yi Laam

2A10

Wong Yan Hei

2E07

Leung Cheuk Lam

STEM ambassador school award

HKCWCC

23/04

聯校中文辯論比賽第二回合

聯校中文辯論學會

2:1

最佳辯論員:

4E 06

劉芷言

01/04

中國歷史人物扮演電台廣播劇比賽

香港中華文化發展聯合會

有待公佈

中一5位學生及中三3位學生

01/04, 08/04,

15/04

Graphic Design Workshop

ISATISSE STUDIO (大賞工作室)

10 students learn to use adobe software in drawing and layout design in order to publish Po Toi eBooklet.

 

 

02/04

香港中學辯論賽負方賽

港演辯

0:3

 

 


 

04/04

「全城抗疫.閱讀給力」《點讀》徵文比賽

新閱會

賽果待有關機構公佈

1A12

黎菀晴

19/04

3C07

施珍鈺

12/04

AR map art workshop

Making on Loft

9 students from S3-4 joined

-

 

27/04

虎中「作」樂聰穎全港大作家創作比賽

聰穎教育有限公司

賽果待有關機構公佈

1D30

吳清毓

Postal address : 2B Tai Cheong Street, Sai Wan Ho, Hong Kong E-mail : school@hkcwcc.edu.hk Tel : (852) 2568-4817 Fax : (852) 2568-0336

Top